Muscle Rx – Magazín

Muscle Rx – stránka o bodybuildingu

Svalová pamäť opäť pod drobnohľadom

Svalová pamäť

Vedci sa opäť raz pokúsili objasniť, ako to je so svalovou pamäťou. Existuje, alebo je to iba mýtus? Môže sa niekto opäť vrátiť do tréningu a zaznamenať rýchlejší pokrok, ak už niekedy predtým cvičil?

Ak človek vypadne z tréningu, či už je to zapríčinené zranením alebo niečím iným, jeho sila a zároveň aj svalová hmota ide dole. Človek jednoducho slabne a svaly sa zmenšujú, keďže telo nedostáva impulz a podnety prostredníctvom pravidelného tréningu. Mnohí športovci tvrdia, že keď sa vracali po prestávke k tréningu, zaznamenali rýchlejší postup k rovnakému cieľu, ako keď sa o to snažili po prvýkrát. Tomuto sa vo svete bodybuildingu hovorí „svalová pamäť“. Ak by sme to mohli k niečomu prirovnať, je to ako, keď sa naučíte jazdiť na bicykli. Ak sa to raz naučíte, budete to vedieť aj keď si na bicykel sadnete po 10 rokoch. Takto nejako si vedci predstavujú svalovú pamäť. Ide o pamäť, kedy si svaly a nervový systém „pamätajú“ v akej kondícii boli niekedy.

 

Ako je to však s rýchlym nárastom svalovej hmoty? Počas posledných rokov prichádzali rôzne teórie a medzi tie najznámejšie patrí teória o veľkosti svalových buniek a vlákien. Podľa vedcov, ak sa raz bunkový priestor zväčší, zostáva zväčšený, aj keď prestanete cvičiť. To umožňuje organizmu (svalom) vrátiť sa do pôvodnej veľkosti omnoho rýchlejšie, ako tomu bolo po prvýkrát. Práve na toto si posvietili aj v Osle.

 

Tip: Pozrite si našliapanú ponuku naturálnych produktov!
> pozrieť produkty <

 

Potvrdili starú pravdu, že pri tréningu sa zväčšuje veľkosť svalového vlákna, a to znamená väčšie svaly . Vedci ďalej zistili, že sa zvýšil počet jadier vo svalových bunkách, ktoré riadia proteínovú syntézu a tým podporujú svalový rast. Keď športovec prestáva cvičiť a dochádza k ubúdaniu svalovej hmoty (atrofia), tieto jadrá v bunkách zostávajú nedotknuté. Ak teda začne športovec opäť cvičiť samotné svaly majú viacej „vlastných fabrík (jadrá)“ na výrobu svalovej hmoty vo svalových vláknach. A práve to umožňuje svalom rásť rýchlejšie.

 

Referencie
Bruusgaard JC, Johansen IB, Egner IM, Rana ZA, Gundersen K. Myonuclei acquired by overload exercise precede hypertrophy and are not lost on detraining. Proc Natl Acad Sci U S A.

Squad Wear