Pohľad za temné dvierka bodybuildingu
Dnes už hádam ani nie je priaznivca kulturistiky, ktorý by nevedel, ako to v tomto športe chodí. Ak sa laik pozrie na špičkového kulturistu, asi prvá vec, čo ho napadne je: Ten je ale riadne nasypaný ..
Áno, kulturisti to majú ťažké. Tento šport nie je ani zďaleka o nič horší v zneužívaní dopingových látok ako iné športy, napr. cyklistika, vzpieranie alebo atletika.. len v kulturistike to bohužiaľ aj laik vidí. Neprirodzené tvary a nadrozmerné objemy sa jednoducho schovať nedajú.
Nie je ani žiadnym tajomstvom, že množstvo kulturistov bolo zatknutých nielen pre držanie, ale aj distribúciu a predaj steroidov a hormónov. S dopingom sú často spájané negatívne vplyvy na zdravie športovca, aj keď väčšina je riadne nafúknutá s cieľom odradiť mládež. Každopádne pri dlhodobom, zlom alebo nadmernom užívaní steroidov môžu skutočne prísť závažné zdravotné problémy.
Tip: Nabitá ponuka vitamínov a minerálov. Množstvo akcií a zliav! |
|
> pozrieť produkty < |
Problémy sa nevyhýbajú rekreačným ani vrcholovým športovcom. Veď telo máme všetci rovnaké len s malými odchýlkami. Jedným z prvých článkov, ktorý poodhalil pre verejnosť niečo z kuchyne profi bodybuilderov, bol článok z roku 1997 uverejnený v časopise Ironman (1*). Táto spoveď poodhalila aj laikom, čo všetko okrem cvičenia odnáša bodybuilding. Vtedy to bola prvá lastovička. Dnes sa o dopingu píše úplne verejne. Dokonca americké časopisy ako Muscular Development úplne verejne a bez akýchkoľvek predsudkov. Je iná doba a vete: „Ja som čistý“ by pri vrcholovom športe verili asi už len deti..
Andreas Munzer – ‚Mr. Ripped‘
Len šesť týždňov po ukončení súťaže Arnold Classics 1996, Andreasove telo skolabovalo a on zomrel v obrovských bolestiach. Pitva preukázala absolútne zlyhanie obličiek a jeho pečeň bola takmer kompletne rozpadnutá. Aj napriek rýchlemu zdravotnému zásahu, mu lekári nedokázali zastaviť krvácanie. Jeho krv bola ničená dlhodobým a nadmerným užívaním diuretík. Vo svete bodybuildingu ho často označovali ako ‚Mr. Ripped‘.
Kevin ‚Flex Wheeler‘ – rodina, TST a obličky ..
Aj keď verejne nikdy nepriznal (kým nezačal spolupracovať s EFX), že zlyhanie obličky a následná transplantácia bola spôsobená dlhodobým užívaním steroidov, medzi inými kulturistami bol dôvod zdravotných ťažkostí jasný. Samotný Flex to okomentoval svojsky:“ Dvíhanie činiek v posilňovani je nesmierne zdravé, ale ak chcete byť kulturista a súťažiť na najvyššej úrovni, nemá to nič spoločné zo zdravím.“ Flex ukončil súťažnú kariéru v roku 2003 vo veku 37 rokov. Po tom ako začal spolupracovať s EFX sa objavila na internete zaujímavá reklama na EFX TEST CHARGE. Vo videu sa Flex verejne ‚vyspovedal‘, že nedovolené podporné prostriedky užíval od osemnástich rokoch a spôsobovali mu trvale nemalé zdravotné problémy hlavne ‚mimo cyklu‘. .
Bratia Mentzerovci – amfetamíny a steroidy
Zomreli tesne po sebe a obaja mali rôzne závažné zdravotné problémy. Medzi tie najväčšie patrili problémy s pečeňou a obličkami. Ako prvý zomrel Mike, 10. júna 2001 a o dva dni neskôr odišiel na druhý svet aj jeho brat Ray. Pitva Mika preukázala veľké poškodenia rôznych životne dôležitých orgánov. Mnoho odborníkov označovalo Mika za ‚čudáka‘, dokonca označovali jeho tréningové metódy a systém HIT za postupy vytvorené práve pre ľudí na steroidoch.. O tom sa dá samozrejme špekulovať a polemizovať donekonečna.
Miloš Šarčev a syntholová nehoda?
Rodák z bývalej Juhoslávie. Dnes sa už na to zabudlo, ale aj tento Európan je smutným mementom iného neduhu, ktorý deformuje bodybuilding – synthol. Podľa rôznych zdrojov a špekulácií si Šarčev pravdepodobne aplikoval synthol do ramenných svalov a asi aj do tricepsu. Odtiaľ sa mu prostredníctvom krvi nechcene dostal až do srdca. Toto ho stálo takmer život. Zachránil ho len rýchly zákrok lekárov. Niekedy sa na popredných svetových fórach dosť diskutovalo o tejto fotke. Čo to tam len v tom bicepse má?:D
Je mnoho kulturistov, ktorí sa ‚skrášľujú‘ syntholom a asi najväčšiu kariéru na synthole urobil Gregg Valentino..
Úmrtia viacerých wrestlerov v 90. rokoch
Wrestling – v našich končinách nepochopené divadlo. Dlho bol hlavnou ikonou tohto športu Hulk Hogan, avšak ani jemu sa nevyhli obvinenia z užívania anabolických steroidoch. V 90. rokoch otriaslo svetom wrestlingu viacero nečakaných úmrtí rôznych zápasníkov. (2*) Americká WWF po škandále z roku 1991 pristúpila k rôznym programom a testovaniam.. aspoň navonok:)
Aj toto patrí do športu.. bohužiaľ
Bohužiaľ aj toto patrí k športu a samozrejme aj k bodybuildingu, či sa to niekomu páči alebo nie. Je nám jasné, že sa to inak číta, ako článok kde Phil Heath popisuje, ako ťažko trénoval, aby vyhral Mr. Olympia, ale nie sme stránka pre deti.